Wiele osób pracujących „na etacie” marzy o założeniu własnej działalności. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej uznawane jest jako wolność i niezależność, które umowa o pracę niejako odbiera. Choć praca dla siebie niewątpliwie ma wiele plusów, ma także wiele wad. Jak wiadomo – to, co dla jednego będzie zaletą, dla kogoś innego może być wadą. Dlatego niewątpliwie przed przejściem „na swoje”, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą zdecydować czy jesteśmy gotowi na podjęcie ryzyka związanego z byciem przedsiębiorcą oraz, czy działalność gospodarcza jest właśnie dla nas.
Własna działalność to odpowiedzialność
Nie bez powodu ten punkt wskazujemy na początku. Rezygnacja z pracy na etacie na rzecz prowadzenia własnej działalności obarczona jest niemałym ryzykiem. Odpowiedzialność ta nie dotyczy często wyłącznie samych przedsiębiorców, ale nierzadko także ich pracowników — o ile ich zatrudniamy. A pośrednio nawet ich rodzin.
To, co wymaga podkreślenia to fakt, że prowadzenie własnego biznesu niesie za sobą ryzyko finansowe. Należy zdawać sobie sprawę z kosztów samego prowadzenia działalności gospodarczej. Składa się na nie m.in. obowiązek odprowadzania składek do ZUS, zapłaty podatków i innych danin publicznych. Do tego koszt towarów, usług (księgowych, prawnych, czy kurierskich), a także wynagrodzeń dla pracowników. Dokładnie, o tym jak założyć działalność gospodarczą pisaliśmy TUTAJ.
Należy mieć świadomość, że polskie przepisy nie ustanawiają rozdziału między majątkiem jednoosobowej działalności gospodarczej a majątkiem prywatnym przedsiębiorcy. Oznacza to, że osoba fizyczna prowadząca działalność odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania wynikające z tej działalności i za zobowiązania osobiste w sposób nieograniczony. Pamiętajmy zatem, że niepłacenie faktur np. za nabycie produktów do sklepu internetowego w konsekwencji może skutkować odpowiedzialnością ze składników majątku prywatnego przedsiębiorcy, które zostały nabyte przez niego bez związku z prowadzoną działalnością, nawet lokalu mieszkalnego.
Działalność gospodarcza – wady
Zaczniemy od wskazania wad, ponieważ gdy one okażą się do zaakceptowania, zalety będą już jedynie miłym dodatkiem.
Do wad związanych z prowadzeniem własnej działalności, należą:
- Brak przywilejów pracowniczych — prowadząc własną działalność gospodarczą, nie można liczyć na płatny urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński, czy na oferowane przez wielu pracodawców pakiety socjalne;
- Konieczność zadbania o formalności i terminowe odprowadzanie składek na ZUS i podatków – samodzielne opłacanie składek ZUS, dbanie o terminowość, poprawność opłat i odpowiedzialność finansowa za ewentualne błędy;
- Brak gwarancji uzyskania dochodów i nieregularne zyski – może zdarzyć się czasem tak, że przedsiębiorca nie osiąga żadnych zysków. Nie wpływa to jednak na konieczność opłacenia zobowiązań;
- Nienormowane godziny pracy – przedsiębiorca pracuje często wtedy, gdy działalność, którą prowadzi, tego wymaga. Często oznacza to konieczność pracy ponad tradycyjne 8 h dziennie.
Działalność gospodarcza – zalety
Praca dla siebie ma całą masę plusów, o których nie należy zapominać. Dla wielu osób jest ich na tyle dużo, że przyćmiewają wady.
Zaletami prowadzenia własnej działalności są:
- Zarobki bez górnej granicy wynagrodzenia, uniezależnienie od „widełek” wynagrodzenia w korporacjach — zarobki i sukces zależą w dużej mierze od zaangażowania, wiedzy i umiejętności przedsiębiorcy;
- Koszty prowadzenia działalności zmniejszają odprowadzany podatek — prowadząc własną działalność, można odliczyć od swojego przychodu koszty jej prowadzenia. Na przykład: zakup paliwa, rachunki za korzystanie z telefonu komórkowego lub sprzętu niezbędnego do pracy.
- Możliwość rozliczania się podatkiem liniowym (19% niezależnie od osiąganego dochodu) oraz ominięcie drugiego progu podatkowego – jest to szczególnie ważne dla osób, osiągających wysokie przychody.
- Niższe składki na ubezpieczenia społeczne – przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Pod warunkiem że przedsiębiorca nie prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadził innej pozarolniczej działalności i nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
- Elastyczny czas pracy — to przedsiębiorca decyduje, kiedy i gdzie pracuje.
Działalność gospodarcza – podsumowanie
Założenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, stworzeniem dobrego business planu czy przemyśleniem wyboru formy opodatkowania. Jako zespół doświadczonych prawników specjalizujących się m.in. w obsłudze prawnej przedsiębiorców chętnie będziemy towarzyszyć Ci w całym procesie.
Umów się z nami na e-spotkanie (klik) lub uzupełnij poniższy formularz kontaktowy.