Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy zatrudniając pracowników na umowie o pracę, czy nawiązując współpracę na podstawie umowy cywilnoprawnej jak umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług będą istnieć różnice w zakresie opłacanych przez niego składek. A jeśli tak czy te różnice mogą wpłynąć na wysokość wynagrodzenia netto oraz na zakres świadczeń i zabezpieczenia socjalnego pracownika i zleceniobiorcy. W tym artykule przedstawiamy szczegółową analizę różnic dotyczących składek w obu formach współpracy.
Składki pracodawcy — umowa o pracę
Umowa o pracę to najczęściej stosowana forma zatrudnienia. Kwestie umowy o pracę reguluje Kodeks pracy. Pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, które obejmują emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Poniżej przedstawiamy wysokość procentową składek opłacanych przez pracodawcę:
- Ubezpieczenie emerytalne – 9,76% podstawy wymiaru,
- Ubezpieczenie rentowe – 6,5% podstawy wymiaru,
- Ubezpieczenie chorobowe – w całości finansowane przez pracownika,
- Ubezpieczenie wypadkowe – w całości finansowane przez pracodawcę,
- Ubezpieczenie zdrowotne – składkę w całości finansuje pracownik,
- Fundusz Pracy – 1% podstawy wymiaru składki,
- Fundusz Solidarnościowy – 1,45% podstawy wymiaru składki,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,1% podstawy wymiaru składki.
Warto zaznaczyć, że składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe są współfinansowane przez pracownika i pracodawcę po 9,76% każdy. Natomiast składka na ubezpieczenie chorobowe jest w całości pokrywana przez pracownika.
Składki zleceniodawcy — umowa zlecenie
Umowa zlecenie to forma współpracy, w której zleceniobiorca świadczy usługi dla zleceniodawcy, umowa ta uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca również podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a wysokość procentowa składek jest podobna jak w przypadku umowy o pracę:
- Ubezpieczenie emerytalne – 9,76% podstawy wymiaru,
- Ubezpieczenie rentowe – 6,5% podstawy wymiaru,
- Ubezpieczenie chorobowe – w całości finansowane przez zleceniobiorcę,
- Ubezpieczenie wypadkowe – w całości finansowane przez zleceniodawcę,
- Ubezpieczenie zdrowotne – składkę w całości finansuje zleceniobiorca,
- Fundusz Pracy – 1% podstawy wymiaru składki,
- Fundusz Solidarnościowy – 1,45% podstawy wymiaru składki,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,1% podstawy wymiaru składki.
Podobnie jak w przypadku umowy o pracę, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w umowie zlecenia są współfinansowane przez zleceniobiorcę i zleceniodawcę po 9,76% każdy.
Wskazać należy zatem na dwie podstawowe różnice, w przypadku umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług w stosunku do umowy o pracę. Pierwsza to fakt, że przy wskazanych umowach cywilnoprawnych ubezpieczenie zdrowotne jest całkowicie dobrowolne i podleganie mu zależy wyłącznie od woli zleceniobiorcy. Jeśli zleceniobiorca nie zdecyduje się opłacać tej składki, jego wynagrodzenie netto będzie oczywiście wyższe niż w przypadku osoby o analogicznym wynagrodzeniu brutto na umowie o pracę.
Druga to fakt, że ubezpieczeniom społecznym w przypadku umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług nie podlegają uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci – do ukończenia 26 lat. Wyłączenie takie nie obowiązuje w przypadku umowy o pracę.
Podsumowanie
Podsumowując, umowa o pracę i umowa zlecenia nie różnią się w przeważającej części pod względem podlegania składkom na ubezpieczenia społeczne. Jak wskazano wyżej, najważniejsza różnica dotyczy osób uczących się do 26 roku życia. W przypadkach obu umów obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Ubezpieczenie zdrowotne natomiast jest w przypadku umowy o pracę — obowiązkowe, a w przypadku umowy zlecenia dobrowolne.
Istnieją ponadto pewne różnice w kosztach uzyskaniu przychodu w przypadku obu umów, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia netto pracownika i zleceniobiorcy.
Podczas podejmowania decyzji o formie nawiązania współpracy poza kwestiami prawnymi różniącymi analizowane umowy warto dobrze poznać różnice w zakresie składek i świadczeń społecznych. Jeśli rozważasz poszerzenie swojego zespołu, skontaktuj się z nami, zapewnimy Ci analizę prawną dostępnych umów, warunków, w jakich można je zawrzeć oraz dostarczymy informacji o ubezpieczeniach społecznych i wysokości składek. Pomożemy Ci podjąć najlepsze dla Ciebie — jako dla przedsiębiorcy — decyzje.
Umów się z nami na e-spotkanie (klik) lub uzupełnij poniższy formularz kontaktowy.