W dzisiejszych czasach wiele osób marzy o prowadzeniu własnego biznesu i osiągnięciu niezależności finansowej. Wybór odpowiedniej formy prawnej dla swojej działalności jest jednym z kluczowych kroków, które należy podjąć na tej drodze. Jedną z opcji jest spółka partnerska. Czym dokładnie jest spółka partnerska i jakie są jej cechy charakterystyczne? W tym artykule przedstawimy Ci kompleksowy przegląd tej formy prawnej. Tak, abyś mógł lepiej zrozumieć, czy jest ona odpowiednia dla Twoich potrzeb i celów biznesowych.
Podstawowe informacje
Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, która umożliwia co najmniej dwóm osobom prowadzenie działalności gospodarczej. Jej główną cechą jest brak minimalnego kapitału zakładowego oraz możliwość wprowadzenia różnych wkładów przez partnerów. Zarówno w postaci pieniężnej, jak i niematerialnej. W ten sposób każdy z partnerów może wnosić do spółki swoje umiejętności, wiedzę, doświadczenie lub mienie.
Celem założenia i prowadzenia spółki partnerskiej jest wykonywanie wolnego zawodu.
Pozostałymi cechami tej spółki, jak każdej spółki osobowej (w przeciwieństwie do spółek kapitałowych jak np. sp. z o.o.) są:
- Brak osobowości prawnej;
- Ustawowe powierzenie prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji wszystkim partnerom;
- Ustawowy równy udział partnerów w zyskach spółki;
- Subsydiarna odpowiedzialność partnerów za zobowiązania spółki.
Wspólnicy spółki partnerskiej
Wspólnicy nazywani są partnerami. Wspólnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne (a więc nie mogą to być inne spółki). Ponadto jest to o tyle wyjątkowa spółka, że nie wszystkie osoby fizyczne, a jedynie przedstawiciele wyraźnie określonych przez przepisy zawodów mogą ją założyć i być jej partnerami. Nie istnieje możliwość, aby wspólnikami spółki partnerskiej zostali przedstawiciele innych zawodów.
Spółka partnerska może być utworzona zarówno przez obywateli polskich, jak i cudzoziemców – pod warunkiem, że przysługują im uprawnienia do wykonywania w Polsce wolnego zawodu.
Spółkę partnerską mogą założyć osoby, które są uprawnione do wykonywania tzw. wolnych zawodów. Dokładnych katalog owych zawodów ustawodawca wymienia w art. 88 Kodeksu spółek handlowych. Wśród nich, wymienić należy następujące zawody: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, fizjoterapeuty, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
Zgodnie z interpretacją ustawodawcy, wolny zawód charakteryzuje się kilkoma cechami, takimi jak:
- Posiadanie konkretnych, potwierdzonych odpowiednimi dokumentami kwalifikacji, które umożliwiają wykonywanie określonego zawodu;
- Brak zależności od poleceń i instrukcji przełożonych w trakcie wykonywania wolnego zawodu. Osoba wykonująca taki zawód ma pełną niezależność w podejmowaniu decyzji i podejściu do pracy;
- Osobiste świadczenie usług jest istotnym elementem wolnego zawodu. Oznacza to, że osoba wykonująca ten zawód bezpośrednio dostarcza usług swoim klientom, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.
Powstanie spółki – jak ją założyć?
Aby utworzyć spółkę partnerską, należy rozpocząć od sporządzenia i zawarcia umowy spółki. Następnie, spółka musi zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Pamiętajmy bowiem, że spółka partnerska formalnie powstaje dopiero w momencie jej rejestracji w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Procedura rejestracji odbywa się za pośrednictwem elektronicznego Portalu Rejestrów Sądowych. Po dokonaniu rejestracji spółka partnerska musi zgłosić dodatkowe informacje do urzędu skarbowego. W tym celu składa się formularz NIP-8, który zawiera dane dotyczące identyfikacji podatkowej spółki.
Do zgłoszenia spółki partnerskiej do sądu rejestrowego należy dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia każdego partnera do wykonywania wolnego zawodu.
Spółka partnerska – jak powinna wyglądać jej umowa?
Ustawodawca nałożył na partnerów spółki partnerskiej obowiązek zachowania formy pisemnej umowy spółki, pod rygorem nieważności. Oprócz tego, w treści umowy spółki muszą znajdować się określone elementy obligatoryjne, a mianowicie:
- Firma (nazwa) – w nazwie spółki partnerskiej musi znaleźć się nazwisko co najmniej jednego z partnerów, wraz z dodatkowym oznaczeniem „i partner” lub „i partnerzy”, bądź „spółka partnerska”, oraz opisem wolnego zawodu, który będzie wykonywany w ramach spółki. Zwróćmy ponadto uwagę na fakt, że w firmie spółki nie można umieścić nazwiska osoby, która nie jest partnerem;
- Siedziba spółki – jest to konkretnie wskazana miejscowość;
- Wskazanie wkładów wniesionych przez każdego wspólnika, wraz z określeniem ich wartości. Pamiętajmy, że każdy partner podpisujący umowę spółki partnerskiej ma obowiązek wniesienia wkładów;
- Określenie przedmiotu działalności spółki, czyli czym konkretnie spółka będzie się zajmować (wyszukiwarka kodów PKD znajduje się TUTAJ);
- Określenie wolnego zawodu, który będzie wykonywany w ramach działalności spółki. Spółka może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej.
- Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony (czas trwania może być zarówno oznaczony jak i nieoznaczony).
Dodatkowe elementy umowy spółki partnerskiej są opcjonalne i zostaną uwzględnione tylko w przypadku, gdy partnerzy podejmą taką decyzję. Jeśli wspólnicy zdecydują się rozszerzyć odpowiedzialność niektórych z nich i zdecydują, że będą oni ponosić nieograniczoną odpowiedzialność, umowa spółki musi zawierać imiona i nazwiska tych wspólników. Jeśli partnerzy zdecydują, że tylko niektórzy z nich lub osoby trzecie będą uprawnione do reprezentacji spółki partnerskiej, umowa musi także zawierać imiona i nazwiska tych partnerów lub osób trzecich.
Warto zaznaczyć, że zawarcie umowy spółki partnerskiej nie jest wystarczające do powstania samej spółki. Aby spółka zaczęła istnieć, partnerzy muszą dokonać rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), ponieważ wpis ten ma charakter konstytutywny.
Spółka partnerska – sposób reprezentacji i odpowiedzialność partnerów
Reprezentacja spółki, to wszelkie działania podejmowane w celu wywołania skutków na zewnątrz spółki, a więc wobec osób trzecich. Każdy partner w spółce partnerskiej ma prawo do jej reprezentowania. Chyba że umowa spółki określa inny sposób reprezentacji, na przykład poprzez wspólną reprezentację przez dwóch partnerów lub przez prokurenta.
Prowadzenie spółki natomiast to wszelkie czynność wewnątrz spółki. Należą do nich dokonywanie przez wspólników wszelkich czynności faktycznych i prawnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa spółki. Jeśli partnerzy w umowie spółki nie postanowią inaczej, prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki przysługuje każdemu partnerowi.
Każda spółka partnerska posiada własny majątek. Na ten majątek spółki składają się zarówno mienie wniesione jako wkład do spółki przez partnerów, jak i mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.
Spółka partnerska ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie swoje zobowiązania, używając do ich spłaty całego swojego majątku, który jest jej własnością.
Co wyróżnia natomiast spółkę partnerską, to pewne ustawowe ograniczenie odpowiedzialności przez partnerów. Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce. Nie ponosi także odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę. Lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
Spółka partnerska – rozwiązanie
Rozwiązanie spółki partnerskiej jest procesem formalnym, który prowadzi do zakończenia działalności spółki. Ma to miejsce, gdy partnerzy decydują, że nie będą kontynuować współpracy lub gdy zachodzą określone okoliczności wymagające zakończenia spółki.
Spółka partnerska może zostać rozwiązana z różnych powodów, takich jak:
- Przyczyny określone w umowie spółki – umowa spółki partnerskiej może zawierać postanowienia dotyczące okoliczności, w których spółka może być rozwiązana;
- Jednomyślna uchwała partnerów – partnerzy mogą podjąć jednomyślną decyzję o rozwiązaniu spółki;
- Prawomocne orzeczenie sądu – sąd może wydać orzeczenie o rozwiązaniu spółki partnerskiej, na przykład w przypadku naruszenia przepisów lub umowy spółki;
- Ogłoszenie upadłości spółki – jeśli spółka partnerska znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań, może zostać ogłoszona jej upadłość;
- Utrata prawa do wykonywania wolnego zawodu przez wszystkich partnerów – jeśli wszyscy partnerzy stracą prawo do wykonywania wolnego zawodu, spółka partnerska może ulec rozwiązaniu. Jest to związane z tym, że spółka partnerska jest szczególnym rodzajem spółki. Jej partnerzy są zwykle powiązani z konkretnym zawodem lub branżą.
Zastanawiasz się, czy spółka partnerska to właściwa dla Ciebie forma prowadzenia działalności gospodarczej? Skontaktuj się z naszą Kancelarią mailowo, telefonicznie lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej, a pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji, która będzie najlepsza dla Twojego biznesu.
Umów się z nami na e-spotkanie (klik) lub uzupełnij poniższy formularz kontaktowy.