Nowe rozporządzenie GPSR* dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów wprowadza nowe zasady mające na celu uregulowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem produktów. Ma ono uwzględniać nowinki technologiczne oraz rozwój handlu internetowego. Obejmuje ono wszystkie etapy, począwszy od produkcji, przez dystrybucję, import, aż po sprzedaż hurtową i detaliczną. Głównym celem wprowadzenia tych standardów jest zapewnienie minimalnych wymagań dotyczących prezentacji produktów. Ponadto jej celem jest dostarczanie instrukcji i informacji o bezpieczeństwie użytkowania w językach państw członkowskich UE. Przedstawiamy w artykule, jakie obowiązki ma importer z rozporządzenia GPSR.
* Pełna nazwa: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG (Tekst mający znaczenie dla EOG)
Źródło: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32023R0988
Dotychczas obowiązywała dyrektywa unijna 2001/95/WE, która umożliwiała państwom członkowskim tworzenie własnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów. W Polsce dyrektywę tę realizowała ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Jednakże przepisy rozporządzenia GSPR uchylają ją z dniem 13 grudnia 2024 r. Oznacza to, że każdy importer z rozporządzenia GPSR będzie musiał stosować się do jednolitych przepisów obowiązujących w całej Unii Europejskiej.
Więcej o rozporządzeniu przeczytasz w naszym artykule:
Rozporządzenie GPSR – General Product Safety Regulation – nowe wytyczne bezpieczeństwa produktów od grudnia 2024 r.
Głównym celem rozporządzenia jest wprowadzanie do obrotu tylko produktów bezpiecznych i to na tym obowiązku koncentrują się poszczególne przepisy rozporządzenia.
Definicja importera z rozporządzenia GPSR nr 2023/988
Rozporządzenie wyróżnia kilka ról, w których może występować przedsiębiorca:
- producent,
- importer,
- dystrybutor,
- osoba odpowiedzialna.
Importerem z rozporządzenia GPSR będzie podmiot, który nie wytwarza ani nie zleca wytworzenia produktu. To osoba fizyczna lub prawna, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i wprowadza do obrotu w Unii produkt pochodzący z państwa trzeciego.
Udostępnienie na rynku oznacza natomiast dostarczenie produktu do celów dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku Unii w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie.
W takim przypadku importer ma wiele obowiązków związanych ze sprawdzeniem, czy producent z państwa trzeciego posiada wymaganą przez rozporządzenie dokumentację.
O obowiązkach dla producenta i dystrybutora z rozporządzenia GPSR przeczytasz więcej w naszych pozostałych artykułach:
– Jak wdrożyć na platformach typu Amazon Rozporządzenie GPSR nr 2023/988)?
– Producent z rozporządzenia GPSR nr 2023/988 – obowiązki, najczęstsze pytania Klientów
Jakie obowiązki musi spełnić importer z rozporządzenia GPSR nr 2023/988?
Obowiązki importera przed wprowadzeniem produktu na rynek
- Importerzy weryfikują czy producent spełnił wymagania określone w art. 9 ust. 2, 5 i 6 rozporządzenia, czyli, czy:
- umieścił we właściwym miejsc udane identyfikujące i kontaktowe producenta lub osoby odpowiedzialnej,
- na produkcie jest oznaczenie serii lub inny identyfikator produktu,
- czy producent posiada dokumentację techniczną i analizę ryzyka do produktu.
- Importerzy przechowują kopię dokumentacji technicznej i analizy ryzyka do produktu.
- Importerzy zapewniają, aby w czasie, gdy ponoszą odpowiedzialność za produkt, warunki jego przechowywania lub transportu nie zagrażały zgodności produktu z ogólnym wymaganiem bezpieczeństwa.
- W przypadku gdy importer, który na podstawie posiadanych informacji stwierdzi lub ma powody, by przypuszczać, że produkt nie jest zgodny, w zależności od przypadku, z wyżej wymienionymi wymaganiami rozporządzenia, to nie udostępnia tego produktu na rynku, dopóki nie będzie on zgodny z wymaganiami.
- W przypadku gdy importer, który na podstawie posiadanych informacji stwierdzi lub ma powody, by przypuszczać, że produkt udostępniony przez niego na rynku jest produktem niebezpiecznym lub nie jest zgodny, w zależności od przypadku, z wyżej wymienionymi wymaganiami rozporządzenia, dany importer:
- natychmiast informuje o tym producenta;
- zapewnia, aby podjęto środki naprawcze niezbędne do skutecznego doprowadzenia produktu do zgodności z wymaganiami, w tym, w stosownych przypadkach, do jego wycofania z obrotu lub odzyskania; oraz
- zapewnia, aby organy nadzoru rynku państw członkowskich, w których produkt został udostępniony na rynku, zostały o tym natychmiast poinformowane za pośrednictwem portalu Safety Business Gatewa.
Jakie informacje importer musi przekazać wraz z produktem?
Obowiązkiem importera wynikającym z Rozporządzenia GPSR o ogólnym bezpieczeństwie produktów jest umieszczenie na produkcie, a jeśli jest to nie możliwe to na pakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu następujących informacji:
- dane identyfikujące i kontaktowe:
- imię i nazwisko lub swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy,
- swój adres pocztowy i elektroniczny,
- oraz adres pocztowy lub elektroniczny pojedynczego punktu kontaktowego, pod którym można się z nimi skontaktować, jeżeli różni się on od adresu producenta.
- jasne instrukcje i informacji na temat bezpieczeństwa w języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest udostępniany
Informacje importer musi przedstawić w języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów. Mogą być to piktogramy. Jeżeli jednak komunikat jest słowny, to musi być w języku każdego kraju, w którym produkt będzie sprzedawany konsumentom.
Ponadto importerzy weryfikują, czy na stronie producenta są podane informacje dla konsumenta do kontaktu:
– numer telefonu,
– adres poczty elektronicznej,
– wyodrębniona część strony internetowej, z uwzględnieniem potrzeb w zakresie dostępności osób z niepełnosprawnościami,
umożliwiające konsumentom składanie skarg oraz informowanie producentów o wypadkach lub problemach związanych z bezpieczeństwem, których doświadczyli z danym produktem.
Strona internetowa (przynajmniej w części z kontaktem dla konsumentów) powinna być dostępna w językach państw, w których produkty są sprzedawane. Może być to np. odrębna strona dla konsumentów.
Jeśli nie są, to obowiązek ten spełnia importer.
Zdajemy sobie sprawę, że rozporządzenie wzbudza wiele pytań, dlatego poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania, z jakimi przychodzą do nas Klienci.
Najczęstsze pytania Klientów dotyczące opisu produktów w sklepach internetowych
Podczas indywidualnych konsultacji prawnych najczęściej analizujemy:
- jaką rolę pełni nasz Klient: producent, importer, dystrybutor, osoba odpowiedzialna i jakie obowiązki musi spełnić, aby zachować zgodność z rozporządzeniem;
- które wymagane informacje powinny być umieszczone na konkretnym przedmiocie, a które mogą być na opakowaniu lub na dołączonym dokumencie;
- jak podać informacje dotyczące wszystkich podmiotów (producent, importer, dystrybutor), tak aby były czytelne i nie wprowadzały w błąd konsumenta;
- jakie obowiązki ma podmiot, który sprzedaje produkt B2B;
- co zmienić w umowach z kontrahentami/ klientami, aby spełnić wymagania dotyczące rozporządzenia;
- jaką dokumentację dotyczącą bezpieczeństwa produktów muszą wdrożyć przedsiębiorcy;
- jakie informacje musi opublikować przedsiębiorca na swojej stronie internetowej;
- jakie organy będą kontrolowały spełnienie wymogów i jakie mogą nałożyć kary.
Jeśli chcesz:
- uzyskać więcej informacji na temat zmian wprowadzanych przez rozporządzenie GPSR,
- skonsultować sytuację Twojej firmy i ustalić, jakie obowiązki musisz spełnić przed 13 grudnia 2024 r.,
- kupić wzory dokumentacji technicznej, analizy ryzyka czy wymaganych rejestrów,
skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci zrozumieć nowe przepisy i przygotować Twoją firmę na nadchodzące zmiany.
Umów się z nami na e-spotkanie (klik) lub skorzystaj z formularza kontaktowego: